poniedziałek, 7 grudnia 2020

Próba rzymskiego legionisty

 

Wyobraź sobie, że nagle znalazłeś się w starożytnym Rzymie. Musisz szybko odnaleźć się w nowej rzeczywistości, więc trzy razy się zastanów, zanim udzielisz odpowiedzi. Od Twojego wyniku zależy, jaką pozycję zajmiesz w społecznej hierarchii Wiecznego Miasta.Twój wuj Tycjan opowiadał Ci za dziecka pewną legendę, według której dwóch braci – Remus i 1) ……………. mieli założyć Rzym. Podobno wykarmiła ich 2) ……………. Czy to naprawdę możliwe? Długo się nad tym zastanawiałeś, lecz w końcu przyjąłeś ową legendę za pewnik.

Dziś w Rzymie rządzi cesarz i nikt nie ośmiela się sprzeciwić jego władzy, lecz nie zawsze tak było. Wuj opowiadał Ci o początkach miasta, gdy rządzili nim 3) ………………. Jest to dla Ciebie daleka przeszłość. Bardziej fascynują Cię czasy republiki, gdyż właśnie wtedy o sprawach państwowych mieli decydować 4) ……………………., a nie jedna osoba.

Wróćmy jednak do czasów współczesnych. Niedawno wróciłeś z wyprawy wojennej, gdyż jesteś 5) ………………………. Do podstawowego Twojego wyposażenia należy m.in. 6) …………………….., 7) ……………………… i 8) …………………………. Z dumą służysz swojemu krajowi, idąc śladami dalekiego krewnego, który walczył przeciwko Kartaginie i pokonał wrogów, pomimo iż używali oni w walce nawet 9) ………………….. (chodzi o zwierzęta).

Teraz możesz spokojnie oddawać się codziennym rozrywkom, a tych w starożytnym Rzymie nie brakuje. Jeśli będziesz chciał obejrzeć tragedię lub komedię, pójdziesz do 10) …………………. Niewykluczone, że trafisz tam również na okrutne walki rzymskich niewolników, tzw. 11) …………………………….. 


Wolisz odpocząć od podobnych widoków? Wybierz się do rzymskiej łaźni, czyli 12) ……………………… Nasłuchujesz wieści o kolejnej wyprawie? Na słynnym placu – 13) ……………………………. nic nie ukryje się Twojej uwadze.

Potrzebujesz chwili skupienia? Udaj się do świątyni i złóż ofiarę na cześć Jowisza. Wiesz doskonale, iż Rzymianie przejęli owe praktyki religijne od 14) …………………, gdy dokonali podboju ich ziem. Nie rozumiesz do końca, jak można wierzyć w siły natury.

Bardziej przekonuje Cię nowa religia – 15) ………………………… Jej wyznawcy wierzą w słowa 16) ………………………….., który skupia wokół siebie wiernych uczniów zwanych apostołami. Znakiem szczególnym nowej religii jest 17) …………………… Neron zapowiada wymordowanie wszystkich buntowników, którzy odeszli od starej wiary. Na razie przyglądasz się temu z boku.

Chciałbyś dołączyć do swojej siostry i brata, ale się boisz. Od dzieciństwa wpajano Ci przecież, że cesarz jest najważniejszy. Teraz nie wiesz, co o tym myśleć. Przechadzasz się nowo utwardzonymi drogami, w myśl przysłowia wszystkie one prowadzą Cię do 18) ………………….. Tu znajduje się centrum starożytnej cywilizacji – wielki amfiteatr – 19) ……………………….. oraz słynne akwedukty, którymi dostarczano 20) …………………… do miasta.


Siadasz na kamieniu, piszesz list do swoich wnuków. Opowiadasz im o życiu codziennym w Rzymie. Zaznacz cztery zdania, które mogłyby się w nim znaleźć – zgodnie z prawdą historyczną.

 

ü  Współczuję niewolnikom, którzy są siłą napędową rzymskiej gospodarki.

ü  Codziennie mijam na ulicach rycerzy w lśniących zbrojach.

ü  Podziwiam łuki triumfalne wzniesione na cześć wielkich rzymskich wodzów.

ü  Czasami muszę stłumić bunty gladiatorów.

ü  Posługuję się językiem greckim i hieroglifami.

ü  Mieszkam na Półwyspie Apenińskim.

ü  Jestem mieszkańcem Hellady.


Teraz podlicz swoje punkty i zobacz, jaki los przypadłby Ci wśród mieszkańców starożytnego Rzymu.

 

24-22 – cesarz

17-21 – członek senatu

11-16 – patrycjusz

6-10 – plebejusz  

0-5 – niewolnik

 

AVE CESAR J

1 komentarz: