wtorek, 1 grudnia 2020

Szlachecki sprawdzian

W miejsce standardowego testu wiedzy proponuję szlachecki sprawdzian

Waćpan gotowy do rozwiązania? :D 


Przed Tobą wyjątkowy sprawdzian. Wyobraź sobie, że jesteś polskim szlachcicem, który żyje na przełomie XVI i XVII wieku. Daj świadectwo potomnym i opowiedz o Rzeczypospolitej Obojga Narodów, w której przyszło Ci żyć. Gotowy na niezapomnianą przygodę? Zaczynamy!

 





Z wielką radością przyjąłeś informację o zawarciu unii pomiędzy Rzeczypospolitą, a  1) ……………………. Sam wybrałeś się do Lublina, by sprawdzić, jakie korzyści przyniesie ona naszemu państwu. Według Ciebie ten sojusz jest dobrą wiadomością, ponieważ 2) ………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

Niedługo po tym wydarzeniu udałeś się na sejmik ziemski, w skład którego wchodzą wyłącznie 3) …………………….. To tam podejmowano decyzje, dotyczące przyszłości państwa. Z dumą prezentujesz swój 4)………………….. i 5) …………………….., które świadczą o Twoim zacnym rodowodzie.

Twój pradziad był przecież znanym 6) ……………………. i walczył w bitwie pod Grunwaldem. Ty również musisz czasami wstawić się na wezwanie króla, aczkolwiek posiadasz inne, liczne 7)…………………… Nie musisz płacić tak dużych 8) …………………, jak mieszczanie.

 

Ostatnio odkupiłeś od sąsiada kawał dorodnej ziemi, za chwilę wpuścisz na nią  9) ……………., którzy będą musieli odrobić pańszczyznę. Zbijasz niezłe kokosy i z dumą patrzysz na najbiedniejszą szlachtę, czyli 10) ……………………

 

Twoja sytuacja poprawiła się po wojnie trzynastoletniej, w wyniku której do Polski wrócił 11) …………………….. Teraz możesz bez przeszkód transportować swoje towary na całą Europę.


Szlachta rządzi całym krajem, niedługo będziesz miał wpływ na wybór nowego króla, ponieważ sejm uchwalił 12) ………………………….., a najpoważniejszym kandydatem do objęcia tronu jest pochodzący z Francji 13) …………………………

 

Nowy władca musi podpisać dwa akty 14) ………………………..............................., dzięki którym zyskasz kolejne przywileje.

 

Postaw krzyżyk obok wiadomości, które opisują Twoją osobę.

 

15)

Mieszkasz w folwarku.

Masz decydujący głos w sprawach państwowych.

Należysz do najliczniejszej grupy społecznej w Rzeczypospolitej.

Król musi się liczyć z Twoim zdaniem.

Nie posiadasz żadnych praw.

Zajmujesz się rzemiosłem.

Za Twoim dworem znajduje się lamus.

 

16) Wymień osoby innej narodowości, z którymi spotykałeś się w ciągu życia:

…………………………………………………………………………………………………..

17) Wymień religie lub odłamy religijne, o których słyszałeś:

…………………………………………………………………………………………………..

Ty sam jesteś chrześcijaninem i cieszysz się, że mieszkasz w Rzeczypospolitej Obojga Narodów, bowiem tu panuje 18) …………………………………..

W całej Europie szaleje zaś reformacja.

 

Jesteś świadkiem doniosłych przemian. Niejaki 19) …………………………….. ogłosił, że ziemia krąży wokół słońca. Nie wiesz, co o tym myśleć, ponieważ do tej pory sądzono, iż 20)………………………………………………….. Jego dzieła wpisano podobno na indeks 21)…………………………………………..

 

W sumie to bardziej interesuje Cię życie codzienne. Ruszasz więc do karczmy, aby świętować swój sukces. Zażywasz przyjemności, słuchając poezji sławnego poety renesansu – 22)……………………………………………


11 komentarzy:

  1. Podoba mi się taka forma sprawdzianu. Niby łatwe zadania, ale dobrze sprawdzają zrozumienie najważniejszych treści i uczniom się będzie podobało ich rozwiązywanie.

    OdpowiedzUsuń
  2. Super, ciekawe jak dzieciaki co na to?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Na początku troszkę zaskoczeni, niektórzy przerażeni, bo treści dużo i nie można "postrzelać" :) Ale właśnie o to mi chodziło, aby przyswojony materiał potrafili jeszcze wykorzystać. Pasjonatom historii bardzo się podobało ;)

      Usuń
    2. witam a odpowiedzi mozna

      Usuń
  3. Bardzo ciekawa propozycja :) Świetne :)

    OdpowiedzUsuń
  4. Świetne. mogę skorzystać i ewentualnie przystosować do swoich potrzeb?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Jasne, proszę dać znać, czy podobało się dzieciakom ;)

      Usuń
  5. Skorzystałam, zdziwienie niesamowite, ale poradzili sobie. Dziękuję pięknie :) Pozdrawiam noworocznie.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Super, bardzo mnie to cieszy. Zachęcam do korzystania z innych materiałów;) Pozdrawiam

      Usuń